Akromegalia

Akromegalia jest chorobą spowodowaną przez nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu (somatotropiny) przez przedni płat przysadki mózgowej. Choroba ta dotyczy dorosłych, u których proces wzrostu kości został zakończony. U dzieci, u których proces wzrostu nie został zakończony, nadmierne wydzielanie się somatotropiny powoduje gigantyzm. Akromegalia jest chorobą rzadka, występującą średnio wśród 3-4 osób na milion. W Polsce szacuje się, że chorych na akromegalię jest około 2000 przypadków.

Objawy

Z powodu nadmiernej ilości hormonu wzrostu i zaburzonej gospodarki hormonalnej, następuje przerost kości i tkanek, co skutkuje wieloma niebezpiecznymi zmianami w organizmie. Najbardziej charakterystycznymi objawami akromegalii są:

Początkowe zmiany w wyglądzie zewnętrznym postępują wolno (trwają kilka lat), przez co na początku mogą być niewidoczne dla chorego.

Przyczyny akromegalii

Głównym powodem powstawania akromegalii jest łagodny guz przysadki (gruczolak), który wywierając nacisk na przedni płat przysadki, powoduje wydzielanie się większej ilości hormonu wzrostu. Hormon wzrostu prowadzi do wytwarzania przez wątrobę czynników wzrostowych, głównie insulinoopornego czynnika wzrostu (IGF-1).

Wbrew przekonaniom, na akromegalię choruje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Niestety, sposoby zapobiegania wystąpieniu akromegalii nie są obecnie znane.

Diagnoza i leczenie

W razie zauważenia objawów, należy zgłosić się do endokrynologa w celu prawidłowej diagnozy. Testami używanymi przy rozpoznaniu akromegalii są: oznaczenie insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), badanie stężenia hormonu wzrostu w surowicy oraz test hamowania wydzielania hormonu wzrostu po podaniu glukozy.

Następnie wykonuje się rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową w celu zobrazowania guza, oceny jego dokładnego umiejscowienia i wielkości. Zależnie od wielkości guza mogą występować charakterystyczne objawy – np. duże guzy (makrogruczolaki), które są najczęstszymi diagnozami u osób z akromegalią, mogą powodować bóle głowy i zaburzenia widzenia.

Obecnie najbardziej efektywną metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza. W większości przypadków operację wykonuje się bez otworzenia czaszki, za pomocą metod endoskopowych – przez nos i zatokę klinową. Niestety, w przypadku makrogluczoraków niezbędne jest dodatkowe leczenie czy też ponowne operacje.

Najczęściej stosowanymi lekami są analogi somatostatyny, które obniżają poziom hormonu wzrostu i wskutek tego, zmniejszają wielkość guza. Jeśli ta metoda nie jest efektywna, dołącza się leki dopaminergiczne, terapię antagonistą receptora hormonu wzrostu czy też radioterapię.

Dzisiejsze możliwości medycyny pozwalają na pełne wyleczenie pacjentów z akromegalią, a obecne badania kliniczne prowadzone są w celu polepszenia obecnie stosowanych metod.